Op de Dam in Amsterdam is zaterdagmiddag een demonstratie tegen racisme en fascisme begonnen. Zeker tienduizend mensen hebben zich rond 14.00 uur verzameld, ziet een ANP-verslaggever.
Actievoerders dragen bordjes met teksten als 'Never Again' en 'Feit of Faber?' Ook lopen mensen met Palestijnse vlaggen. Volgens coördinator van het Comité 21 Maart Abdou Menebhi zijn er op de Dam "burgers die moe zijn van deze regering", die volgens hem bezig is met "antidemocratische maatregelen tegen moslims en asielzoekers", verwijzend naar de nieuwe asielwetten. Het kabinet zet verschillende groepen tegen elkaar op, vindt Menebhi.
Op het podium verduidelijkt een spreker van Kick Out Zwarte Piet dat dit jaar het thema fascisme is toegevoegd aan de jaarlijkse demonstratie tegen racisme. Haar oproep "weg met dit racistische en extreemrechtse kabinet" kan rekenen op applaus. Ook Mitchell Esajas van dezelfde organisatie houdt een toespraak. Hij memoreert het grote protest tegen racisme van 2020, ook op de Dam. "Helaas horen we nog steeds de echo's van het koloniale verleden. Dat moet stoppen."
Veel drukker
Volgens Menebhi, die naast het podium op de Dam staat, is de opkomst dit jaar een stuk groter dan vorige jaren. In 2024 kwamen er volgens hem zo'n 2000 mensen op het protest af, het jaar daarvoor enkele honderden.
Voor Isa en Nienke, die hun achternamen niet willen geven, is dit inderdaad de eerste keer bij dit protest. Ze staan met borden nabij het Nationaal Monument op de Dam. "Partijen schuiven steeds verder op naar rechts", verklaart Isa haar komst. Ook partijen aan de progressieve kant, zoals GroenLinks doen dit volgens haar. Dat ziet ook Nienke. Ze is het vooral oneens met de standpunten over het geweld in Gaza. "En de gecreëerde asielcrisis. Door dit kabinet, maar ook die van Rutte. Er is blijkbaar zo weinig voor nodig om je medemenselijkheid te verliezen."
Deelnemende organisaties
Naast Palestijnse vlaggen zijn er ook vlaggen van meerdere politieke partijen, zoals GroenLinks, PvdA, SP, BIJ1 en Partij voor de Dieren te zien bij het protest.
De demonstratie wordt jaarlijks georganiseerd door het Comité 21 Maart. Dat is vernoemd naar de internationale dag van de strijd tegen racisme. Ook andere organisaties zijn bij het protest betrokken, zoals Amnesty International, Kick Out Zwarte Piet, het Nederlands Palestina Komitee, Een Ander Joods Geluid en het Collectief tegen Islamofobie en Discriminatie.
Door: ANP