Asielminister Bart van den Brink (CDA) is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag dat hij een asielzoeker niet mag terugsturen naar Italië. In Europa is afgesproken dat asielzoekers mogen worden teruggestuurd naar het land waar zij zich als eerste meldden. In het geval van Italië hield de rechter dat tegen, omdat de opvang daar niet op orde zou zijn.
Door problemen met de opvang houden rechters al jaren tegen dat Nederland asielzoekers naar Griekenland en Italië mag sturen. Het kabinet heeft onlangs afspraken met deze twee Zuid-Europese landen gemaakt die terugkeer wel weer mogelijk zouden maken. Maar de rechtbank Den Haag oordeelde in een zaak van een Russische asielzoeker wederom dat terugsturen niet mag.
De minister hoopt de hogere rechter ervan te overtuigen dat hij de Italiaanse regering op haar woord mag vertrouwen dat ze de opvang goed regelt, in juridisch jargon het 'vertrouwensbeginsel'.
Onvrede
De minister is ervan overtuigd dat Italië "voldoende opvangcapaciteit" heeft om teruggekeerde asielzoekers op te vangen, zei hij donderdag tijdens een asieldebat. Dat haalt hij uit een rapport van de Europese Commissie daarover en uit toezeggingen die hij kreeg van Italië toen hij daar op bezoek was.
De CDA'er put er hoop uit dat het kabinet bij eerdere beroepszaken gelijk kreeg, toen de vraag was of Nederland bij Kroatië en Denemarken mocht uitgaan van het vertrouwensbeginsel.
Kamerleden van CDA, ChristenUnie, JA21, BBB, FVD, PVV en VVD uitten tijdens het debat hun onvrede over de rechterlijke uitspraak. Ulysse Ellian (VVD) vindt het bijvoorbeeld geen doen als het kabinet er niet vanuit mag gaan dat de opvang in elk EU-land op orde is, en dat telkens weer moet aantonen.
Door: ANP