Bedenkingen bij loonsverhoging topvrouw Havensteder

11 December 2023, 15:10 uur
Politiek
mainImage
Screenshot
Directeur Van den Berk

Directeur Hedy van den Berk van Havensteder gaat zo goed als zeker volgend jaar 10.000 euro meer verdienen. Haar loon komt dan uit op 233.000 euro.
In de Staatscourant van 11 oktober werd de aankomende salarisverhoging voor topfunctionarissen van woningcorporaties al bekendgemaakt door demissionair minister Hugo de Jonge van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Het gaat om een verhoging van 4,2 procent. Goed nieuws dus voor Van den Berk en alle overige directeuren van de grootste woningcorporaties. "Het bezoldigingsmaximum van de WNT bedroeg per 1 januari 2023 € 223.000. Dit bedrag wordt per 1 januari 2024 verhoogd tot € 233.000", maakte de minister bekend.

Bij de Stichting Huurdersalliantie De Brug, die de belangen behartigt van alle 45.000 huishoudens die een woning huren van Havensteder, staat men niet te juichen dat er weer een forse salarisverhoging aan zit te komen voor Van den Berk en haar vijf collega's, die ook behoren tot de topfunctionarissen van Havensteder.
Heeft De Brug geprotesteerd tegen die loonverhogingen?
"Bent u naïef of zo?", antwoordt Frans Hens, "daar hebben wij toch niets over te zeggen? Dat snapt u toch wel?". Hens is sinds september actief als vicevoorzitter van De Brug.
Hens, opgegroeid en nog steeds woonachtig in Het Oude Noorden, maakt er niettemin geen geheim van dat al die loonsverhogingen van de toch al forse salarissen hem niet lekker zitten. Dat doet hij echter niet als bestuurslid van De Brug. "Op persoonlijke titel kan ik wel vertellen dat ik mijn bedenkingen heb tegen het optrekken van die salarissen. Dat hebben we ook wel laten doorschemeren. Maar ja, een huurdersorganisatie heeft over dat soort zaken niets te zeggen", zegt Hens.

De Brug heeft wél wat te zeggen over maximaal twee leden in de Raad van Commissarissen. Ze worden op voordracht van De Brug benoemd. Momenteel zit er overigens maar één zo'n zogeheten huurderscommissaris in de RvC van Havensteder. Zij heet Maartje Brans, per 1 september aangetreden. Voor de tweede huurderscommissaris staat een vacature open. Het moet iemand zijn 'met een breed vastgoedprofiel en
ervaring met gebiedsontwikkeling'. Voor de liefhebbers: tot 14 januari kan men solliciteren bij adviesbureau Atrivé.
Heeft De Brug aan commissaris Brans doorgegeven dat het haar zou sieren om in de RvC van Havensteder niet akkoord te gaan met een salarisverhoging van 223.000 euro naar 233.000 euro voor de directeur?
Hens, verbaasd over de absurditeit van de SP-achtige vraag, antwoordt: "Zo werkt het gewoonweg niet. Het klinkt een beetje flauw richting huurders, maar als nederig bestuurslid van een huurdersorganisatie heb je daarop geen invloed. We kunnen lullen als Brugman, maar er gebeurt niets".

Een salaris van 233.000 per jaar - dat is meer dan de minister-president verdient - mag voor menigeen nogal raar zijn als het gaat om loon, dat wordt uitbetaald door een sociale huisbaas, zoals woningcorporaties vroeger nog wel eens werden aangeduid.
Hens relativeert: "Het geldt echter niet alleen voor directeuren van woningcorporaties, maar ook voor ook voor andere semi-publieke instellingen. Het is de landelijke politiek, die gaat over de Wet Normering Topinkomens en jaarlijks vaststelt met hoeveel de bezoldigingen omhoog gaan".

Hens is niet wereldvreemd. Hij zegt het wel te kunnen begrijpen dat Van den Berk en al haar collega-bestuurders bij andere woningcorporaties geen gewetenswroeging hebben om er volgend jaar weer bedragen oplopend tot tienduizend euro op vooruit te gaan.
Maar of de top van Havensteder dat ook daadwerkelijk verdient vanwege volkshuisvestelijke prestaties voor de minst draagkrachtigen, is weer iets heel anders.
Hens tast daarover in het duister: "Over hoe die topfunctionarissen functioneren horen wij niets".

Op welke datum de Raad van Commissarissen onder leiding van voorzitter prof.dr. Peter van Lieshout een besluit neemt over de bezoldigingen van Havensteders topfunctionarissen wordt op www.havensteder.nl niets gemeld. Inge Wijzenbroek senior adviseur communicatie van Havensteder laat weten: "De RvC moet zich nog beraden over de bezoldiging van het bestuur en zal daar verantwoording over afleggen in het jaarverslag. Ik hoop u hierbij voldoende te hebben geïnformeerd".
Dat betekent dat niet vóór juni 2025 bekend wordt of Van den Berks loon voor volgend jaar naar 233.000 euro is verhoogd.
Een poging om huurderscommissaris Maartje Brans om commentaar te vragen heeft geen succes gehad.