DENK wil sportportefeuille behouden in college: jeugddeelname stijgt

28 April 2026, 17:28 uur
Politiek
mainImage
PR

Het is reces voor de gemeenteraad. Ook de stilte in het formatieproces overheerst. Formateur Diederik Samson laat zich momenteel samen met de partijonderhandelaars door de hoofden van dienst informeren. Dat gebewurt allemaal achter gesloten deuren. Interesses in portefeuilles lekken alleen uit met persberichten. Demissionair sportwethouder Achbar - tevens procesonderhandelaar namens Denk - vlagt sinds vandaag met de stijging van het aantal jonge sportbeoefenaren in Rotterdam. Onder zijn bewind steeg namelijk de sportdeelname onder Rotterdamse jeugd (5 tot 18 jaar) sterker dan bij andere leeftijdsgroepen in de stad. Inmiddels ligt het niveau zelfs hoger dan voor de coronaperiode. Momenteel sport 83% van de jongeren wekelijks, tegenover 71% in 2021-2022. Initiatieven zoals SwapGym, Opjouwplein en de groeiende populariteit van urban sports spelen hierbij een belangrijke rol. Dit blijkt uit de Sportdeelname Index (SDI), een meting die twee keer per jaar wordt uitgevoerd.

 “Het is goed om te zien dat de jeugd meer sport in de stad'', aldus Achbar, die niets liever wil dan nogmaals vier jaar sportwethouder zijn. ''Voor de andere doelgroepen blijven we ons inzetten om nog meer inwoners te laten sporten en bewegen. Het is belangrijk om te blijven investeren. Niet alleen in de voorzieningen maar ook in de nieuwe trends die er zijn op het gebied van sport en bewegen. Een goed voorbeeld daarvan is Opjouwplein, dit zorgt voor een laagdrempelige kennismaking met verschillende sportmogelijkheden op bestaande pleinen bij kinderen in de wijk”.

SwapGym en urban sports in trek

SwapGym is bedoeld voor leerlingen van middelbare scholen in Rotterdam. De pilot is in 2022 gestart door Sportbedrijf Rotterdam. In een periode van minimaal 10 weken kunnen leerlingen hun wekelijkse gymles “swappen” voor een les bij een sportaanbieder in de buurt. Zo kunnen zij zelf kiezen wat ze leuk vinden. Inmiddels is SwapGym uitgegroeid van een pilot naar een vast product en maken ruim 1600 leerlingen van 11 Rotterdamse vmbo-scholen hier gebruik van.

Naast traditionele sporten is er in Rotterdam steeds meer ruimte voor urban sports. Denk aan skateboarden, stuntsteppen, freerunning, calisthenics en breakdance. Om deze sporten te versterken lanceerde de gemeente in 2024 de Urban Sports Agenda. In deze agenda, die samen met diverse urban sports partijen is opgesteld, staan acties om deze sporten verder te versterken tot en met 2027.

Investeren in een beweegvriendelijke stad

Uit het onderzoek blijkt dat Rotterdamse ouderen tussen 65 en 80 jaar het minst sporten en bewegen. Slechts de helft van de ouderen sport wekelijks. Daarom blijft de gemeente inzetten op initiatieven die helpen actief te blijven. Zoals het stimuleren van structureel sporten en bewegen na een val niet training en beweegactiviteiten in de wijk.

Tegelijkertijd blijft Rotterdam investeren in een stad die alle inwoners uitnodigt om meer te sporten en te bewegen. Denk aan goede sportvoorzieningen, aantrekkelijke parken en veilige routes om te wandelen of fietsen. Zo wordt het steeds normaler om bijvoorbeeld de fiets te pakken in plaats van de auto of een rondje hard te lopen in een van de mooie parken in de stad.

Met deze inzet werkt Rotterdam verder aan haar ambitie om het label Global Active City te behalen. Een stad waarin gezondheid, sport en een actieve leefstijl centraal staat en voor iedereen toegankelijk is.