Leefbaar Rotterdam verbolgen over fraude met gemeentelijke creditcards

13 October 2026, 18:40 uur
Politiek
mainImage
Leefbaar Rotterdam
Leefbaar Rotterdam-fractievoorzitter Ronald Buijt.

Leefbaar Rotterdam maakt zich grote zorgen over mogelijke fraude met creditcards die de gemeente verstrekt aan medewerkers om slachtoffers van de toeslagenaffaire te helpen. Volgens de partij zijn inmiddels zeker vijf gemeentemedewerkers met behoud van salaris geschorst. De partij wil van het college van burgemeester en wethouders weten hoeveel geld met de fraude gemoeid is en hoe misbruik van de betaalpassen wordt voorkomen.

De creditcards worden onder meer gebruikt door wijkcoaches om aankopen te doen voor gedupeerden van de toeslagenaffaire, zoals wasmachines. Eerder werd vastgesteld dat een uitzendkracht van de gemeente fraude pleegde met een dergelijke betaalpas. Volgens Leefbaar Rotterdam blijkt het probleem inmiddels aanzienlijk groter.

Uit een steekproef zou zijn gebleken dat voor verschillende uitgaven geen goede verklaring bestaat. Hoeveel geld er in totaal verloren is gegaan, is nog onduidelijk. De partij spreekt van grote zorgen over het gebruik van de creditcards. "Alles wijst erop dat deze creditcards fraude en willekeur in de hand werken", schrijft Leefbaar Rotterdam in aanvullende schriftelijke vragen aan het college.

De partij van fractievoorzitter Ronald Buijt wil onder meer weten of het risico op misbruik bij ingehuurde medewerkers groter is dan bij ambtenaren. Ook vraagt Leefbaar Rotterdam of er verschillen bestaan in de screening en controle van beide groepen.

Daarnaast moet het college inzicht geven in het aantal creditcards dat binnen de gemeente in omloop is. De partij vraagt om een uitsplitsing per gemeentelijk cluster en functie. Ook wil zij weten wie verantwoordelijk is voor de controle op het gebruik van de passen en of die controle per afdeling verschilt.

Leefbaar Rotterdam stelt verder vragen over de nazorg voor slachtoffers van de toeslagenaffaire. Hoewel er volgens de partij nog geen signalen zijn dat gedupeerden zelf zijn benadeeld, zou er wel nazorg beschikbaar zijn voor mensen die daar behoefte aan hebben. De partij wil weten hoe die ondersteuning wordt georganiseerd en welke extra kosten daarmee gemoeid zijn.

Ook maakt Leefbaar Rotterdam zich zorgen over de financiële verantwoording van de gemeente. Fraude met betaalpassen heeft volgens de partij eerder geleid tot onzekerheden in de jaarstukken. De partij vraagt het college welke gevolgen deze onzekerheden kunnen hebben voor de gemeentelijke begrotingen en jaarstukken.