Het is hard nodig dat er een onderzoek komt naar een door de gemeente op te richten eigen woningcorporatie. Raadslid Vanessa Bruin van Leefbaar Rotterdam heeft om dit voor elkaar te krijgen een initiatiefnotitie ingediend. Deze diende zij anderhalve maand geleden in. Burgemeester en wethouders zijn nu aan de beurt om te reageren op het idee.
Bruin vindt het - net zoals de SP - een goede zaak als Rotterdam een eigen gemeentelijke corporatie zou hebben. Het schimmelraadslid heeft positieve verhalen gehoord uit de gemeente Voorne aan Zee. Daar is sinds januari 2023 een woonbedrijf, waar de gemeente de baas van is. Het is geen toegelaten instelling, waar de Autoriteit woningcorporaties op toeziet. Maar een gemeentelijk bedrijf, waarvan het doen en laten wordt gestuurd door de gemeenteraad van Voorne aan Zee.
Zo'n systeem moet in Rotterdam ook mogelijk zijn, aldus Bruin. Ze heeft er ook al een naam voor: de Woonfabriek. Citaat uit haar initiatiefnotitie: "Er wordt gepleit voor meer dure bouw om doorstroming te bevorderen, voor meer betaalbare woningen om starters te helpen, en voor verschillende vormen van verdichting. Wat deze discussie echter gemeen heeft, is dat de gemeente in de praktijk slechts beperkt de regie voert. De realisatie van woningen ligt bij woningcorporaties en projectontwikkelaars, waardoor de sturingsmogelijkheden van de gemeente beperkt blijven".
Een verlangen daaraan toevoegend: "Wat Leefbaar Rotterdam betreft, en zoals ook bij meerdere partijen terugkomt in de programma’s, is het tijd om deze beperkte rol te doorbreken. De gemeente moet weer daadwerkelijk regie kunnen voeren op de woningvoorraad en de kwaliteit daarvan. Daarom stellen wij voor om te onderzoeken hoe we tot een Woonfabriek of te wel een gemeentelijk woonbedrijf in Rotterdam kunnen komen".In zo’n woonbedrijf hoeven geen directeurssalarissen van een kwart miljoen per jaar te worden uitbetaald. Dusdanig forse beloningen zijn tot het ongenoegen van Bruin wel gangbaar bij Woonstad Rotterdam, Havensteder, Woonbron en Hef Wonen.
Rotterdam telt op dit moment elf woningcorporaties. De grootste is Woonstad Rotterdam. Beheert 55.610 woningen, waarvan 37.750 in het sociale segment (bron: Bing). Ook zo benieuwd naar wat Woonstad vindt van het initiatief van Leefbaar om een gemeentelijk woonbedrijf op te richten? Zou de oprichting zorgen voor oneerlijke concurrentie of denkt Woonstad dat met die 'Woonfabriek' juist goed valt samen te werken?
Directeur Mohamed el Achkar beantwoordt de vragen, die Woonstad drie weken geleden werden gesteld, niet.