Rotterdam biedt op vijf locaties in het centrum en Feijenoord meer mogelijkheden voor horeca. Zo komt er ruimte voor nachtgerichte horeca in de kelder onder bioscoop Cinerama aan de Westblaak en voor tijdelijke horeca en culturele activiteiten in een voormalige NS-loods aan de 2e Rosestraat. Dat blijkt uit wijzigingen in de horecagebiedsplannen die het college van burgemeester en wethouders dinsdag heeft bekendgemaakt.
De gemeente heeft drie wijzigingen doorgevoerd in het Horecagebiedsplan Centrum 2024-2027 en twee in het Horecagebiedsplan Feijenoord 2024-2027. Volgens het college zijn de aanpassingen nodig vanwege ontwikkelingen die bij de vaststelling van de plannen in juli 2024 nog niet waren voorzien.
Een van de opvallendste wijzigingen betreft de kelderruimte onder bioscoop Cinerama aan de Westblaak. Die is beschikbaar gekomen voor een mogelijke nieuwe invulling met nachtgerichte horeca. Vroeger was hier Ad Fundum gevestigd. Volgens de gemeente biedt de ondergrondse ligging meer mogelijkheden om geluidsoverlast te beperken dan bij veel bovengrondse locaties.
Of er daadwerkelijk een nachtfunctie kan komen, moet nog blijken uit lopende onderzoeken en vergunningprocedures. De gemeente maakt daarnaast één extra verzwaring van een bestaande horecalocatie aan de Westblaak naar categorie 4 mogelijk. Daartegenover vervalt de ontwikkelruimte voor drie nieuwe horecazaken in categorie 3. Volgens het college is daarvoor het afgelopen jaar geen belangstelling getoond.
Ook in Feijenoord ontstaat ruimte voor nachtcultuur. In een voormalige NS-loods bij het noordelijke gedeelte van het Varkenoordseviaduct aan de 2e Rosestraat wil de gemeente tijdelijke horeca tot en met categorie 3 mogelijk maken. De loods is beschikbaar gekomen nadat de vorige gebruiker het pand heeft verlaten.
Op termijn is op deze locatie gebiedsontwikkeling voorzien, waaronder woningbouw. Tot die tijd kan het gebouw tijdelijk worden gebruikt voor horeca en culturele initiatieven. De gemeente sluit onder meer 24-uurs horeca, ochtendhoreca, nachtelijke terrasactiviteiten en kansspelautomaten uit. Bij de verdere uitwerking worden een akoestisch onderzoek en een veiligheidsplan betrokken.
Aan de Oude Binnenweg krijgen drie panden de mogelijkheid om opnieuw horeca te huisvesten. Het gaat om de nummers 89, 138 en 140, waarvoor in 2023 een omgevingsvergunning werd verleend voor renovatie en funderingsherstel. Omdat de werkzaamheden langer duurden dan verwacht, zijn de bestaande exploitatierechten vervallen.
Door de wijziging wordt horeca tot en met categorie 2 weer mogelijk, zonder uitbreiding van de eerder vergunde activiteiten. Shishalounges, kansspelautomaten, seksuele ontmoetingsplekken en amusement worden daarbij uitgesloten.
Op de Korte Lijnbaan wordt opnieuw beperkte ontwikkelruimte voor horeca opgenomen. Een eerder geplande ontwikkeling kon door vertraging bij het beschikbaar komen van een locatie niet doorgaan. Nu die locatie alsnog beschikbaar komt, wil de gemeente meewerken aan de verplaatsing van een bestaande horecazaak. De vrijkomende locatie mag vervolgens opnieuw met horeca worden ingevuld. De nieuwe ontwikkeling wordt beperkt tot daghoreca.
De vijfde wijziging betreft de Atjehstraat in Feijenoord. Op nummer 90A was ruim 35 jaar horeca gevestigd, maar na beëindiging van de exploitatie werd geen nieuwe vergunning aangevraagd. Daardoor kan volgens het huidige beleid niet zomaar opnieuw een horecazaak beginnen.
Het college wil daar nu horeca in categorie 0.2 toestaan, waarvoor geen exploitatievergunning nodig is. Volgens de gemeente gaat het uitsluitend om hervatting van het bestaande horecagebruik en niet om uitbreiding van het horeca-aanbod.
De wijzigingen sluiten volgens het college aan bij de ambities uit het Uitvoeringsplan Horeca en het Rotterdamse Nachtplan. Daarbij wil de gemeente ruimte bieden aan nieuwe horeca en nachtcultuur, zonder dat het woon- en leefklimaat en de openbare orde onredelijk worden belast. Volgens het college hebben de aanpassingen geen financiële of juridische consequenties.