Woningcorporaties zijn laaiend enthousiast dat Rotterdam onder leiding van PRO kiest voor het bouwen van veel huurwoningen in het middensegment. Maar liefst 5500 van dit soort woningen met huren tot 1228 euro wil de coalitie van PRO met D66, VVD, CDA en Volt de komende vier jaar realiseren. In hun coalitieakkoord 'Vaart maken' betitelen de partijen het middensegment als betaalbaar voor de Rotterdamse woningzoekende. Het aandeel is 37 procent van de 15.000 woningen, die er tot 2030 bij moeten komen.
De woordvoerder van Hef Wonen toont mede namens Havensteder, Woonbron en Woonstad, waardering voor de plannen van het nieuwe gemeentebestuur: "Wij juichen de koerswijziging van de gemeente — van behoud van de huidige omvang van de betaalbare voorraad naar uitbreiding — toe". Dat door die koerswijziging de omvang van de sociale huurwoningen met huren tot 932 euro verder dreigt af te nemen. wordt door de corporaties niet ontkend. "We lopen niet op zaken vooruit.", aldus de woordvoerder.
Voor de liefhebbers hieronder de gestelde vragen en antwoorden van Hef Wonen. De vragen:
"De nieuwe coalitie wil nieuwe prestatieafspraken voor vier jaar maken. Is dat een goed idee? Moeten huurdersorganisaties daarbij aan tafel?
In prestatieafspraken 2026/2027 staat dat gemeente en corporaties zich gaan inspannen om 3779 bouwstarts voor sociale huur voor elkaar te krijgen.
Blijven die afspraken intact nu de nieuwe coalitie kiest voor de bouw van 4500 sociale huurwoningen in de periode 2026 tot 2030? Betekent dit dat er dan in 2028 en 2029 nog maar (4500 min 3779 is) 721 ‘nodig zijn’ om dat streefdoel te halen?
Is uw corporatie bereid om bij het maken van nieuwe prestatieafspraken een groter deel middensegment voor uw rekening te nemen? Zo ja, mag dat groter zijn dan 20 procent?
De antwoorden:
"Prestatieafspraken maken voor vier jaar in plaats van twee jaar is volgens de corporaties een prima optie, die de gemeente en corporaties uiteraard moeten bespreken met de huurdersorganisaties.
Wij juichen de koerswijziging van de gemeente — van behoud van de huidige omvang van de betaalbare voorraad naar uitbreiding — toe. De aantallen bouwstarts zoals opgenomen in de huidige prestatieafspraken zijn gebaseerd op de huidige stedelijke planvoorraad.
Bouwplannen vragen jarenlange voorbereiding en de geplande bouwstarts zijn niet gemakkelijk en flexibel aanpasbaar, maar daarover gaan we zeker in gesprek met de gemeente.
De gemeente heeft aangekondigd met corporaties en andere ontwikkelaars in gesprek te willen in het kader van een 100-dagenplan, om een nieuw werkprogramma te maken waarin de ambities uit het coalitieakkoord worden verwerkt. We kijken uit naar deze gesprekken".
Of bij die gesprekken huurdersorganisaties mogen aanschuiven blijft onduidelijk. Weliswaar zegt Hef Wonen namens de andere drie corporaties dat ze nieuwe prestatieafspraken met huurdersorganisaties zullen bespreken. Maar niet in welke fase van de onderhandelingen dat gaat gebeuren.
Dat Hef Wonen verder niet ingaat op de vraag in hoeverre corporaties bereid zijn betaalbare geachte middensegmentwoningen voor hun rekening te willen nemen, is niet iets wat bij navraag tot verduidelijking leidt. Duidelijk is echter wel dat meer aandacht daarvoor ten koste zou kunnen gaan van de sociale huuractiviteiten.
Huurdersorganisaties hebben tot nog toe niet gereageerd op de woningbouwplannen van het nieuwe college van burgemeester en wethouders, dat komende donderdag officieel hoopt te gaan.