De sloop van de 226 sociale huurwoningen in de Pompenburgflat levert Havensteder minder op dan tot op heden door zowel de media, de politiek als de corporatie werden gesuggereerd.
Weliswaar komt, pal naast het stadhuis aan de Coolsingel, een nieuwe 150 meter hoge woontoren met 299 sociale huurwoningen. Maar van die 299 krijgt Havensteder er slechts 261 van projectontwikkelaar Red Company, die de Pompenburglocatie van Havensteder overneemt om RISE mogelijk te maken. In Rise, bestaande uit twee woontorens van 150 meter en eentje van 285 meter, komen in totaal 1477 woningen.
Wie altijd dacht begrepen te hebben dat Havensteder die 299 woningen in de toekomstige Coolsingeltoren ‘in ruil’ voor de Pompenburgflat zou krijgen, vergist zich. Het blijken er 261 te zijn.
Het onlangs gepubliceerde jaarverslag 2024 biedt opheldering over wat er aan de hand is. Zonder bang te zijn om haar eigen financiële belangen te schaden geeft Havensteder gevoelige bedrijfsinformatie prijs.
Een - lang maar openhartig - citaat op bladzijde 131 uit dat jaarverslag:
“Het Bestuur gaat akkoord met:
• Het opstarten van de onderhandeling over 38 extra aan te kopen woningen in RISE om de gehele woontoren te verwerven, waardoor het aantal sociale huurwoningen toeneemt van 261 naar 299.
• Met de aankoopprijs van € 5.843 tot € 6.186 per m2 GO, dat neerkomt op een totaalbedrag van € 14,6 tot € 15,4 miljoen. Dit bedrag is gebaseerd op een waarde indicatie van een taxateur.
• Een uiterste plafond voor de onderhandelingen van € 6.250 per m2 GO, zijnde een totaalbedrag van € 15,6 miljoen. Dan komt de gemiddeld prijs per aan te kopen woning (per verdieping) uit op ruim €400.000”.
Vindt u vier ton een fors bedrag voor een sociale huurwoning van krap 60 vierkante meter? Volgens Havensteder is het een goede prijs. De winstgevendheid van de investering ‘komt voor het totale project nog uit op 3,1% dat ver boven onze uitgangspunten voor nieuwbouw ligt’.
De aankoop heeft nog niet plaatsgevonden.
Daniëlle Rüngs van Havensteder: “Over een deel van de sociale woningen is nog geen definitieve financiële overeenstemming bereikt”.
Ook zonder overeenstemming komen er 299 sociale huurwoningen in Rise aldus Havensteder.
Lukt dat onverhoopt niet en blijft Havensteders aantal steken op 261 (én is er geen collega-corporatie geïnteresseerd in die 38 appartementen) dan daalt het percentage sociale huurwoningen in RISE van 20,2 naar 17,7 procent. Tel je bij de berekening van het percentage ook nog mee dat er na de sloop 226 zijn verdwenen, dan kom je per saldo uit op een toename van het aantal sociale huurwoningen van twee procent op de locatie bij het Hofplein.