door Jan D. Swart
Burgemeester Aboutaleb zou jonge raadsleden in Rotterdam niet blijer kunnen maken dan ruimhartig strooien met 24-uurs vergunningen voor de horeca in het centrum van de stad. Maar er wonen mensen. En daar gaat het mis tussen de lol van de nacht en het bewaken van de nachtrust. Eigenlijk al jaren. Met voor burgemeester Aboutaleb eerst het risico en later het gevolg dat hij als een plaag voor de Rotterdamse horeca wordt gezien en de pijn voor raadsleden als Elene Walgenbach (D66), Dennis Tak (PvdA), en Dieke van Groningen (VVD) die vinden dat het nachtleven in deze stad eigenlijk niet bestaat.
‘’Meppel aan de Maas zei men al in 2010’’, bracht Walgenbach in herinnering en gaf nu – negen jaar later - de reclamemakers de suggestie mee om voortaan dan ook maar de slogan ‘’Rotterdam, Make it Meppel’’ te gebruiken in plaats van ‘’Rotterdam, make it happen.’’ Zó diep zit de ergernis bij de vrolijke nachtvlinders, die nu moeten uitwijken naar andere steden waar het plezier van altijd-open de gewoonste zaak van de wereld is. ‘’Nergens anders ter wereld sluiten dakterrassen al om elf uur. Te rigide’’, vond Walgenbach.
Ze sloot de ogen en zag plekken voor uitbreiding. Westblaak en het Hofplein. Ook ruimte op de daken. ‘’Laten we de horeca als noodzakelijke pijler zien van de ontwikkelingen van de stad’’, zei ze in campagnetaal, om vervolgens hoofdschuddend vast te stellen dat er nog steeds geen alternatief is voor de Ferro. ‘’Zal ik helpen? Geef horeca de ruimte in M4H.’’
Alsjeblieft maatwerk
‘’Maatwerk’’, wilde CDA-raadslid Christine Eskes, die van haar nachtrust wilde blijven genieten. ‘’Alsjeblieft maatwerk. En als je van tevoren weet dat het geluidsoverlast gaat brengen, wees slim, begin er dan niet aan. Want anders jaag je de mensen uit het centrum weg’’
‘’Als je in het centrum woont, moet je een beetje kunnen incasseren’’, suggereerde SP-raadslid Taylan Cicek. En dat vond Stephan Leewis van GroenLinks ook. ‘’Als je in het centrum gaat wonen, weet je nu eenmaal dan je een andere nachtrust hebt’’, zei hij op een toon van: ik ben een jonge vader, ik slaap drie uur per nacht en je went er vanzelf aan.
Nou, dat vond Tjalling Vonk dus van niet. ‘’Als je de stad verdicht, wat we nu aan het doen zijn, heb je wel degelijk rekening te houden met de nachtrust’’, waarna hij heel even doktertje speelde en wees op de nadelige effecten van een verstoorde nachtrust. Ook hees hij zich in het politie-uniform door vast te stellen dat een te grote 24-uurs flexibiliteit niet matcht met de ordehandhaving. ‘’Gaan we nou weer slaapwijken herinvoeren?’’, vroeg Aart van Zevenbergen (SP).
‘’Nee, we willen maatwerk. We willen pilots. Het Songfestival komt eraan en laten we internationaal nou niet voor joker staan met allemaal gesloten deuren’’, repliceerde Dieke van Groningen van de VVD. ‘’We moeten ons als stad laten inspireren door Barcelona en door Praag.’’
Proef op de som
Afgelopen zomer had er – wat Dennis Tak (PvdA) betreft - allang een proef in het centrum plaats moeten vinden: sluiting van 2 naar 3 uur. ‘’Wilde de burgemeester ook’’, zei hij. ‘’En had het nou maar gedaan, dan waren de resultaten nu al bekend geweest. Maar u wilde het niet’’, verweet hij Walgenbach van D66. ‘’U wilde alleen een 24-uurs proef.’’
‘’Omdat een extra uurtje alleen op de Meent en de Witte de Withstraat niet werkt’’, was haar antwoord. ‘’Dan verplaatsen we het probleem een uurtje en weten we nog niks’’.
“Kan u niet weten’’, antwoordde Tak, ‘’want het is niet beproefd.’’
Aboutaleb
En toen was het de beurt aan Aboutaleb, die het hoorbaar nog steeds vervelend vond dat hij wordt aangezien voor een burgemeester die tegen een leuk nachtleven is. ‘’Onjuist’’, herhaalde hij. Onjuist was volgens hem óók dat er geen 24-uurs vergunningen waren bijgekomen.
En dat ze niet allemaal worden gebruikt, zoals in het onderzoek van Vers Beton naar voren was gekomen, was een doorn in zijn oog. Maar als de decibellen nu eenmaal te hoog zijn, kon hij geen kant op. Hij zei het op een manier zo van: geloof me nou eens. ‘’Want het stoort me als ik hoor wanneer men zegt: ze weten op het stadhuis niet wat we doen.’’
‘’Ik ga niet over de ruimtelijke ordening’’, gaf hij aan, waarna hij zijn armen spreidde en zei: ‘’als u een goeie suggestie hebt voor een locatie, kom maar. Ik ben volgend. Maar kom niet met een voorstel voor een 24-uurs vergunning aan Het Rode Zand en de Blaak, want dan creëert u daar dezelfde situatie als op het Stadhuisplein. En u weet: ik kan niet om de decibellenwet heen.’’
Isoleren woningen Oude Haven
Arno Bonte, milieuwethouder van Rotterdam, gaat trouwens een studie maken van de criteria waaraan voldaan moet worden om rijkssubsidie te krijgen voor de isolatie van de woningen aan de Oude Haven. Er is nog een lopend fonds ter grootte van 25.000 euro en als daaruit geput kan worden, zou dat wel eens de oplossing kunnen zijn voor de geluidsoverlast in dit uitgaansgebied en de kwestie rond Plan C. Het voorstel aan Bonte om dit eens te onderzoeken tijdens het lange debat over de 24-uurs vergunningen kwam van fractievoorzitter El Ouali van Nida.
Als het isoleren van woningen in straten met een horecaconcentratie het ei van Columbus blijkt te zijn hoeft de jeugd in de raad zich niet langer meer te ergeren aan de saaiheid van Rotterdam by night en burgemeester Aboutaleb niet meer aan zijn horeca-imago. Het maatwerk naar uitbreiding van 24-uurs vergunningen wordt dan een peace of cake. Wethouder Bonte heeft potjes genoeg. Dik gevuld ook.