Uit recente publicaties van de Algemene Rekenkamer blijkt dat de huidige inburgeringsaanpak onvoldoende resultaten oplevert op het gebied van taalverwerving en arbeidsparticipatie van statushouders. Er blijft veel potentieel onbenut door langdurige procedures, beperkte taalontwikkeling en tekortschietende begeleiding.
Het systeem is te traag. Ook blijkt dat wachttijden, verschillen in gemeentelijke uitvoering en onvoldoende aansluiting tussen inburgering en werk de participatie belemmeren. Raadslid Agnes Maassen van D66 krijgt er langzamerhand een punthoofd van en heeft de verantwoordelijke wethouder Achbar van Rotterdam daarom gevraagd de knelpunten nu eens goed in beeld te brengen.
‘’Wat voorkomen moet worden is dat talent verloren gaat en statushouders niet volwaardig deel kunnen uitmaken van onze stad’’, heeft Maassen hem laten weten.
Ze heeft ook haast. Dat schrijft ze niet, maar ze vraagt wel een actieve lobby naar het Rijk voor voldoende financiële middelen om aanvullende lokale maatregelen of samenwerkingen te realiseren, bijvoorbeeld via duale trajecten, taalcoaching of partnerschappen met werkgevers? Pech is dat het verkiezingstijd is. Vier huidige wethouders zijn tevens lijsttrekkers van hun politieke partij en op campagne: zorgwethouder Buijt (Leefbaar), woningwethouder Zeegers (D66), welzijnswethouder Achbar (Denk) en werkgelegenheidswethouder Versnel (VVD).