Terwijl het aantal sociale huurwoningen in Rotterdam vorig jaar fors daalde, is GroenLinks-PvdA druk bezig met het promoten van de bouw van duizenden middenhuurwoningen, waarvan de huur kan oplopen tot 1185 euro per maand.
De nieuwe fusiepartij heeft het voor elkaar gekregen dat woningcorporaties binnenkort goedkopere financiering kunnen krijgen als zij middenhuur willen gaan bouwen. Corporaties zien dat wel zitten. En schromen niet om de uit hun sociale bezit geïncasseerde huurpenningen aan te wenden voor het realiseren van woningen in het duurdere middensegment.
Als het aan GroenLinks-PvdA ligt, gaan Woonstad Rotterdam, Havensteder, Woonbron en Hef Wonen en overige corporaties de komende jaren er ‘duizenden extra betaalbare woningen’ bij bouwen.
Initiatiefnemers Dennis Tak en Astrid Kockelkoren lichten hun ‘Primeur! Stimulans voor Bouw Middenhuurwoningen’ uitgebreid toe op hun respectievelijke - voorlopig nog niet gezamenlijke - websites.
Beide gemeenteraadsleden willen van middenhuur een publieke taak maken. Net zoals dat geldt voor de sociale huur.
Het feit dat er van die goedkoopste woningen jaarlijks steeds minder overblijven, doet bij Tak en Kockelkoren het enthousiasme niet verdampen om de middenhuur een boost te geven. Dat de inzet (geld en manuren) van corporaties om middenhuur te bouwen ten koste zal gaan van nieuwe sociale huur, is evenmin een spelbreker.
Bij Woonstad, dat in Rotterdam de actiefste middenhuurcorporatie is, daalde het aantal sociale huurwoningen vorig jaar met 778 woningen, vooral door liberalisering en verkoop. Bij Havensteder, Woonbron en Hef Wonen nam het aandeel van de woningen, voor wier bouw ‘s lands corporaties ooit werden opgericht, eveneens met honderden af.
In de Rotterdamse gemeenteraad houdt men zich niet bezig met het afnemende aantal sociale huurwoningen in de stad. Zelfs de SP maakt er geen punt meer van als bijvoorbeeld woningbouwproductiecijfers met een opgeklopte sociale score aan de orde komen.